Z Hotela Zerrenpach k Prameňu Ipľa a späť
19 707 m
vzdialenosť

Odporúčané mesiace

Jan
Feb
Mar
Apr
Maj
Jún
Júl
Aug
Sep
Okt
Nov
Dec

Info o výlete

Okružná cyklotrasa, ktorá vedie od Hotela Zerrenpach Látky cez Čierťaž až k Prameňu Ipľa a po červenej značke späť na hotel.

 

Po tejto cyklotrase sa horským terénom môžete vydať spoznávať krásy Podpolianskej prírody a prežijete nádhernú cyklotúru doplnenú o spoznávanie prírodných a historických zaujímavostí. 

Od Hotela Zerrenpach Látky sa vydávame smerom na kopec Čierťaž, kde sa horským chodníčkom dostaneme na spevnenú cestu. Frekventovaný geografický názov Čierťaž (podľa lexikónu hranica, hraničná čiara) nesie na Slovensku veľa vrchov a nielen vrchov. Jedným z nich je známy kopec Čierťaž, ležiaci v srdci Veporských vrchov. Známym je možno preto, lebo sa nachádza neďaleko známej obce Lom nad Rimavicou. Pre niekoho preto, že pri ňom pramení rieka Ipeľ, pre iného možno preto, že tu v roku 2011 odhalili Pamätník leteckého nešťastia . Vzhľadom k tomu, že je to zaoblený, prevažne lúčny kopec, je veľmi dobre prístupný a sú z neho výborné výhľady na okolitú malebnú krajinu, je veľmi vhodný práve pre nenáročný prejazd na horskom bicykli.

Zdroj: O kopci Čierťaž

Stará spevnená cesta, ktorá kedysi spájala Lom nad Rimavicou a štátnu cestu č. 526, skončí z oboch strán pod Čierťažou a cez samotný kopec pokračujeme horskou nespevnenou cestou. Prichádzame ku križovatke neďaleko pamätníka obetiam leteckého nešťastia, kde už len odbočíme vľavo (južne) na cestu vedúcu okolo pamätníka, po ktorej pokračuje spoločne červená a modrá TZT.

Po pár metroch turistická tabuľka upozorňuje, že neďaleko - 100 m vľavo (východne) v lese sa nachádza Prameň Ipľa. Priamo z prameňa sa voda nedá nabrať. Je to možné až zo žliabku trčiaceho z trsov trávy pár metrov poniže prameňa.

Po krátkom oddychu sa vrátime k červenej a modrej značke a pokračujeme krížom cez krátku čistinku.  Červená trasa ide vľavo, modrá vpravo. Modrá vedie lesom smerom na rázovitú osadu Bratkovica a červená trasa nás vedie do sedla Prašivá. My sme si pre dnešný cyklovýlet vybrali červenú trasu po ktorej sa opäť náročnejším horským terénom vraciame až na asfaltovú cestu č. 526. 

Zdroj: K Prameňu Ipľa

Cyklotrasu končíme pri vychádzajúcom bode a teda na Hoteli Zerrenpach Látky.

Zobraziť viac

Galéria trasy

Hodnotenia

Obtiažnosť Stredná
Vytrvalosť
Zážitok
Krajina
Podrobnosti
Ako sa sem dostať

Verejná doprava

Cyklobus z mesta Lučenec premáva počas turistickej a cyklistickej letnej sezóny až k Hotelu Zerrenpach Látky. Mimo sezónu je možné sa na Hotel Zerrenpach Látky dostať z obce Látky, kde stojí autobus.

Prístup

K Hotelu Zerrenpach na Látkach je možné prísť autom.

Parkovisko

Bezplatné parkovisko je priamo pred Hotelom Zerrenpach Látky.

Súradnice

DD48.598426, 19.661051
DMS48°35'54.3336'' 19°39'39.7836''
what3wordsfattens.foraged.opened
Instagram
Hotel ZERRENPACH LÁTKY***

Pozrite si posledné príspevky #zerrenpach_latky