Okruh z Detvy cez Budinú-Mýtnu-Kotmanovú s výživným stúpaním na Vrchdobroč cez Detviansku Hutu do Hriňovej a späť
62 224 m
vzdialenosť

Odporúčané mesiace

Jan
Feb
Mar
Apr
Maj
Jún
Júl
Aug
Sep
Okt
Nov
Dec

Info o výlete

Okružná cyklotrasa vedie horským terénom cez malebné obce okresu Lučenec a Detva. Z Detvy sa vydáme cez piešť do obce Budiná. Obec leží v severozápadnej časti okresu Lučenec na hranici s okresom Detva. Leží v nadmorskej výške 636 m.n.m. Budiná predstavuje horskú obec s prvkami lazníckeho osídlenia. Najznámejším a najnavštevovanejším prírodným výtvorom v katastri obce sú čadičové vyvreliny na Budinských lazoch tzv. Kamenné vráta s krásnym výhľadom na Javor, Ostrôžky a Javorie. Pozoruhodná je aj maloplošná chránená oblasť Budinská skala (765 m.n.m.), kde sa nachádza aj 5 m dlhý jaskynný útvar Jánošikova izba. Cyklotrasou pokračujeme obcou Mýtna, ktorá leží na úpätí Slovenského rudohoria, na svahoch Javoria, v doline na nive a terase Krivánskeho potoka. Cesta, ktorá spája Mýtnu a blízku Kotmanovú nás povedie na našom výlete opäť o kúsok ďalej. Obec Kotmanová leží v severnej časti okresu Lučenec, v údolí Vrbinského potoka. Územie patrí do Revúckej vrchoviny, podcelku Lovinobanská brázda. Prichádzame k výživnému stúpaniu na Vrchdobroč, po ktorom je nám ale odmenou nádherný výhľad do všetkých strán. Následne sa spustíme do Detvianskej Huty a cez Hriňovú sa vrátime späť do Detvy.
Zobraziť viac

Hodnotenia

Obtiažnosť Ťažká
Vytrvalosť
Zážitok
Krajina

Záujmové body po trase

Podrobnosti
Ako sa sem dostať

Verejná doprava

 Prímestské autobusy s konečnou zastávkou Detva, Nám. (pravidelné linky zo Zvolena a Banskej Bystrice). Pri alternatíve zabezpečenia dopravy do Detvy vlakom začne cyklotrasa priamo zo stanice Detva, hl. stanica.

Prístup

 Z diaľnice R2 odbočíme do Detvy a vydáme sa po hlavnej ceste M. R. Štefánika a Partizánskej ulici cca 4 km na Námestie SNP.

Parkovisko

 Parkovanie na verejnom bezplatnom parkovisku na Námestí SNP v Detve.

Súradnice

DD48.56228, 19.418455
DMS48°33'44.208'' 19°25'6.438''
what3wordsfirst.whopper.mallard
Instagram
Hotel ZERRENPACH LÁTKY***

Pozrite si posledné príspevky #zerrenpach_latky